Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gymnázium Vysoké Mýto - Petr Pidima

6. 12. 2013 22:57:20
Globální policie. Globální morálka. Mohou(mají) Spojené státy americké či jiní světoví hegemoni zasahovat do politiky a dění uvnitř jiných, kulturně odlišných a rozvojových států? Zřejmě každý se mnou bude souhlasit, že odpověď na tuto otázku není ani trochu jednoduchá, ba spíše velmi složitá. Záleží totiž na tom, jak vážné problémy a problémy jakého typu mají být řešeny cizími a mnohdy daleko schopnějšími státy. Jistě si kdekdo všimnul světové oblasti, kam se USA snad nejvíce hrne a snaží se všemožně vypomáhat tamní situaci. Ano, jde převážně o oblasti Sýrie, Pákistánu, Iráku a dalších zemí v těchto zeměpisných šířkách.

Otázka tedy zní, zda chce USA skutečně pomoci jejich dosavadní politice a životní úrovni. Dle mého názoru se americká armáda v této oblasti angažuje spíše kvůli nerostnému bohatství a ložiscích ropy, než kvůli pomoci zdejším systémům, které mohou být pro USA prakticky ukradené. Na druhou stranu si myslím, že by světové velmoci jistou pomoc těmto zemím poskytnout mohli, třebaže za účelem potenciální obrany před těmito, mnohdy fanatickými státy, které nemají příliš daleko k použití jakýchkoli zbraní, včetně těch atomových, pakliže je již mají Může vůbec, vzhledem k množství kultur, náboženství a politických principů, vzniknout něco jako globální morálka? Prozatím se zdá, že ne. Uvědomme si například, kolik desítek výbuchů a masakrů se ročně děje v oblastech, kde je hlavním náboženstvím Islám. Také mnohé teroristické útoky a pokusy o ně, mne zrovna nepřesvědčují o globální morálce. Zdá se tedy, že zejména arabské země a země s takto radikálním náboženstvím budou pro ostatní země, potažmo obyvatele těchto zemí, vždy nebezpečné. Situace se však začíná vyvíjet čím dál tím hůře. Do vyspělých a sociálně přívětivých částí Evropy, jako je třeba Švédsko, Německo nebo Francie, se stále více hrnou masy emigrantů z Turecka či zemí ležících na Balkánu, za účelem lepšího života a větší možností vydělat si peníze. Bohužel s nimi přichází i velké riziko možných teroristických útoků na evropská města. Pakliže tito lidé přijdou do našich destinací, měli by se zcela jistě a zásadně přizpůsobit našim zvykům a pravidlům. Netvrdím, že by kvůli tomu měli změnit jejich víru. Avšak měli by dodržovat naše pravidla a tím tak pokud možno co nejlépe splynout s místním obyvatelstvem. Také by si měli rychle a urgentně sehnat pracovní místo. Přišli snad za prací, nebo ne? Dle mého názoru je tedy naprosto nepřijatelné, aby jen navýšili počet nezaměstnaných a zvětšili tak i kriminalitu v zemi. Možná by také bylo na místě zavést zákon, který by určoval dobu, po jakou mají možnost hledat si práci a předejít tak variantě pouhého „dudání“ sociálních dávek daných států. Troufám si tvrdit, že přesně na tento problém dnes doplatilo zejména Švédsko, které po dlouhé doby poskytovalo až přehnané sociální výhody a dnes tak mají velké problémy obzvláště s tureckými přistěhovalci. Zkrátka každý by se měl co nejlépe přizpůsobit podmínkám státu, ve kterém žije a vytvořit tedy harmonii s ostatními příslušníky národa. Ať už žije kdekoliv. No řekněte, nebylo by příjemné, kdybychom žili s kýmkoli a kdekoli z celého světa v harmonii a souladu? Pojďme to společně zkusit. Začít však musí bezesporu každý u sebe!

Petr Pidima Gymnázium Vysoké Mýto Vysoké Mýto

Autor: Studenti čtou a píší noviny: Pardubický kraj | pátek 6.12.2013 22:57 | karma článku: 0.00 | přečteno: 46x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Média

Sergej Pavljuk

Google je sotva plnoletý, Instagram jde do první třídy.

Google se narodil v roce 1998, dnes je to zralý jedinec a nejpopulárnější web na světě. YouTubu je 12 let, koupil si ho Google a vodí ho za ručku.

20.10.2017 v 19:16 | Karma článku: 2.86 | Přečteno: 94 | Diskuse

Josef Nožička

Volební superdebaty: ČT jasně trumfla Novu

Lídři politických stran měli včera naposledy možnost ovlivnit nerozhodnuté voliče prostřednictvím televizních obrazovek.

20.10.2017 v 13:40 | Karma článku: 22.07 | Přečteno: 1449 | Diskuse

Jiri Borovy

Assassin's Creed

Zanedlouho vyjde novinka Assassin's Creed Origins. Podívejte se na prvních 5 záznamů s úplně první hry Assassin's Creed, která vyšla před dlouhými devíti lety.

19.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

Jan Bartoň

Rakousko: Volby vyhrála krajně pravicová lidová strana

Podle německých médií zvítězil v Rakousku „kluzký populismus“. Rakousko se podle německého tisku posunulo „výrazně doprava“.

17.10.2017 v 8:02 | Karma článku: 37.58 | Přečteno: 2976 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Péče o těhotné migrantky se zanedbává, ohrožuje to budoucí Evropany. Goebbels se vrací?

Pomalu nám média, neziskovky či supermarkety začínají naznačovat, jak to s námi sociální inženýři vymysleli: z uprchlíků jsou migranti, z migrantů jsou budoucí (a lepší) Evropané! Metamorfózy a import od břehů Libye pokračují!

9.10.2017 v 11:16 | Karma článku: 44.52 | Přečteno: 3669 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.